Network, iki ya da daha fazla bilgisayarın yazılım ve donanım bileşenleriyle birlikte, kablolu ya da kablosuz iletişim kanalları üzerinden, bilginin (veri, ses, görüntü) paylaşılması ve iletişimin sağlanmasını oluşturan sistem bütünüdür.

Bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için sadece birbirlerine bağlanması bir şey ifade etmeyecektir. Aynı insanlarda olduğu gibi aynı dili konuşmaları gerekir. İşte bilgisayarlar arası iletişimin sağlanmasını sağlayan bu kurallara da protokol denir. Aşağıda farklı protokolleri ortaya koyan önemli kuruluşları görmektesiniz.

Eskiden bilgisayarların haberleşmesi model bağımlıydı. Örneğin; IBM in üretmiş olduğu bilgisayarlar, IBM in protokolünü kullandığından, birbirleriyle haberleşebilirken diğer bir üreticinin bilgisayarı ile haberleşme yapamamaktaydı.  İşte bu karmaşıklığın önüne geçebilmek için katmanlı (layer) referans modelleri ortaya çıkarıldı.

OSI Referans Modeli Nedir?

OSI (Open System Interconnection) referans modeli, ISO (International Organization for Standardization) kuruluşu tarafından 1978 yılında geliştirilmiştir. Aşağıda gördüğünüz gibi 7 ayrı katmandan oluşur.  Her katmanın ayrı görevleri olup her katmanda ayrı protokoller geliştirilmiş ve hala daha geliştirilmeye açıktır. (Örneğin ağ katmanında ipv6 protokolünün geliştirilmesi gibi.). Genelde; katman 7 6 5 için üst katman, 4 3 2 1 için alt katman olarak adlandırılmaktadır.

TCP/IP Referans Modeli Nedir?

TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protokol) referans modeli, Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından oluşturulan ARPANET projesinin büyümesi ile INTERNETWORKING projesi (internet ismi buradan geliyor) içerisinde adlandırılıp ve 1983 de standartlaştırılması ile oluşturulmuştur.  İnternetin atası olmasından dolayı günümüzde daha popüler modeldir. Aşağıda gördüğünüz gibi 4 ayrı katmandan oluşur. OSI’ deki üst katman(7 6 5) burada uygulama katmanı içerisinde yer alır.

Veri Kapsülleme Nedir?

Veri gönderen bilgisayar için; verinin uygulama katmanından başlayarak en alttaki fiziksel katmana doğru ilerlerken her bir OSI katmanında yeni başlık bilgilerinin eklenip fiziksel katmanda bitlere dönüştüğü sürece veri kapsülleme (data encapsulation) denir.

Veri alan bilgisayar için; kablodan elektrik sinyali şeklinde alınan bitlerin fiziksel katmandan uygulama katmanına doğru her bir OSI katmanında başlık bilgilerinin ayrılmasına ve en üst katman olan uygulama katmanında veriye ulaşmaya veri kapsül açma  (data de-encapsulation) denir.

Aşağıda web sunucundan gelen veri kapsüllemeye örnek görüyoruz.

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp'ı başlat
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?