Herkese merhaba. Bu yazımızda pfsense 2.4.5 p1 (şu anki son sürüm) sürümünü, hyper-v sanal makinede, çift NIC kartı üzerinden kurulumunu ve basit bir kaç ayarını sağlayacağız.

Bunu yaparken takip edeceğimiz network topolojisi aynı aşağıdaki resimde gösterildiği gibi olacaktır. Modemden gelen wan bacağı modemin dhcpsinden ip alacak, pfsense duvarımızdan çıkan lan bacağına da 192.168.5.1/24 ip adresini atayacağız ve dhcp sunucu görevi görmesini sağlayacağız.

Yazımızdaki işlemlerin daha iyi anlaşılması için çekmiş olduğum videodan adım adım takip etmenizi öneririm.

Pfsense Kurulum

Hyper-V de öncelikle topolojimize uygun olarak 2 adet NIC kartına ayrı ayrı WAN ve LAN isminde sanal anahtar yöneticisi üzerinden dış ağ bağlantı türü oluşturuyoruz.

Daha sonra yeni sanal makine oluşturma sihirbazından yararlanarak; 1.nesil, oluşturduğumuz wan bacağına bağlı, ön yükleme için görüntü dosyası seçilmiş yeni bir makine oluşturalım. (Donanım özelliklerini kendi sisteminize göre azaltıp çoğaltabilirsiniz) Disk oluşturulduktan sonra, oluşturmuş olduğumuz lan bacağını eklemek için ayarlardan donanım ekleyip ilgili lan bacağını seçiyoruz ve çalıştırmaya hazırız.

Kurulumda UFS üzerinden hızlıca kurup, rebootlayıp sistemi, tekrar önyükleyebilir kurulum sayfası gelmesin diye, görüntü dosyamızı ayarlardan kaldırıp kurulumumuza devam edelim.

Daha sonraki aşamada atamış olduğumuz NIC kartlarını yapılandırma aşamasına geliyoruz ve birini wana birini lana atıyoruz. Wan bacağı zaten dhcpden otomatik ip adresi alırken, lan bacağını belirlediğimiz topolojiye göre set interface ip address (2) seçeneğinden ayarlıyoruz.

Bundan sonraki işlemler lan gurubundan ip alan bilgisayarın web tarayıcısı üzerinden devam edecek. Lan bacağına atadığımız adres olan 192.168.5.1 i adres satırına yazıp admin pfsense oturum bilgileri ile login olup videodaki gibi ilgili ayarların üzerinden geçmemiz yeterli olacaktır.

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp'ı başlat
Merhaba
Nasıl yardımcı olabilirim?